خسرو نقیبی

خسرو نقیبی زاده ۷ اردیبهشت۱۳۶۱ در تهران فیلم‌نامه‌نویس، منتقد سینما، مدرس نوشتن و روزنامه‌نگار ایرانی است.
قیبی کارش را از ابتدای دهۀ ۸۰ خورشیدی با نوشتن راهنمای فیلم و روزنامه‌نگاری در روزنامۀ حیات نو آغاز کرد و سپس با نوشتن فیلم‌نامۀ چه کسی امیر را کشت از نیمۀ دهه، به جمع فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران نیز پیوست. نقدهای سینمایی نقیبی در نشریات سینمایی تخصصی چون مجله فیلم، فیلم و سینما و ماهنامۀ ۲۴ و روزنامه‌هایی چون روزنامه شرق، همشهری و ایران منتشر شده‌است.
او در راه‌اندازی مجلات و روزنامه‌های متعددی در دهه‌ی هشتاد نقش داشته و در هیئت‌های داوری منتقدان در عرصه‌های مختلف نیز عضو بوده. نقیبی هم‌چنین از ابتدای دهۀ ۹۰ تا نیمۀ سال ۹۲ سخن‌گو و عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران بوده و هم‌اکنون سخن‌گو و عضو شورای مرکزی کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران است.
فعالیت‌های مطبوعاتی نقیبی در دهه‌ی نود، عضویت در تیم‌راه‌اندازی و معاونت سردبیر روزنامه هفت صبح تا پایان سال ۹۲، راه‌اندازی و دبیری تحریریه روزنامه سینما به سردبیری فریدون جیرانی در سال ۱۳۹۴ و و سپس سردبیری آن همراه با ماهنامه‌ی سینمایی بلیت در ۱۳۹۶ است. او در حال حاضر معاون سردبیر روزنامه‌ی ایران است و ضمیمه‌ی آخرهفته‌ی ایران‌جمعه را در همین روزنامه سردبیری می‌کند.
نقیبی در سال ۱۳۹۴ رسانه‌ی تصویری آرت‌تاکس را راه‌اندازی کرد که تولیدکننده‌ی محتوای ویدیویی در فضای وب فارسی‌ست. او هم‌چنین در ۱۳۹۵ فصل اول برنامه‌ی سینمایی تصویری آپارات‌چی را در آپارات راه‌اندازی و سپس تاک‌شوی مستقل خودش را با همان روش و به نام مولن‌روژ در همین سایت به‌عنوان تولیدی از آرت‌تاکس راه‌اندازی کرد.
او به‌عنوان فعالیت جنبی و به‌دلیل تحصیل در رشته‌ی گرافیک، عکاسی و طراحی هم می‌کند. جدا از انتشار این آثار در رسانه‌های مکتوب و اینترنتی، دو نمایشگاه از عکس‌های او در این سال‌ها در تهران روی دیوار رفته و چند پوستر فیلم را نیز نظیر پوستر فیلم‌های جایی دیگر و رضا  طراحی کرده‌است.
داوریها
عضو هیئت ۵نفرۀ داوری هفته‌نامۀ سینما در جشنوارۀ فیلم فجر – دورۀ بیست‌ودوم 1382
عضو هیئت ۷نفرۀ داوری چهارمین شب منتقدان سینمای ایران 1389
داور کانون فیلم‌نامه‌نویسان سینمای ایران در هجدهمین جشن خانۀ سینما 1395
عضو آکادمی داوری انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران 1391 تاکنون
عضو آکادمی داوری جایزه سینما نخستین آکادمی خصوصی سینمای ایران به ریاست کیانوش عیاری 1397
عضو دائمی انجمن عالی علوم و فنون سینمایی ایران (داوری جشن خانه سینما)- 1397

اشتراک اجتماعی